Černobyl a Pripjať - Katastrofa která změnila jedno město a tisíce lidských životů

17.08.2021

Tentokrat tu máme návštěvu Černobylu při výletu Ukrajiny konkrétně Oděssy a Kyjeva - o tom, ale až příště. Dneska bych vám chtěl popsat svůj zážitek z jednodenní exkurze která vás provede jak Černobylem tak městem v kterém se ze dne na den zastavil život, městem Prypjať.

Pokud vy sami již nyní přemýšlíte nad tímto výletem, bylo by dobré si naplánovat tuto cestu - první co budete potřebovat je letenka do Kyjeva, hlavního města Ukrajiny vzdáleného od Černobylu necelých 100 km resp. 2 hodiny jízdy. Nejlevněji letenku do Kyjeva aktuálně seženete z českých Pardubic s WizzAirem (průměrná cena letenek se pohybuje okolo 1000 Kč za zpáteční); dále také se nabízí Bratislava, Katowice, Wroclav, Vídeň... z Prahy zpáteční letenky začínají na 3000 Kč

Důležitá věc na začátek... do Černobylu se bez průvodce, alespoň tedy legálně nepodiváte. Možností jakou agenturu vyberete je spoustu, ale nejideálnějši a nejlevnější varianta námi doporučená je využití webu a služeb Chernobyl-tour.com - cena je 99$ jednodenní exkurze a to vždy v angličtině a v ruštině, tu jsme využili my a mohu jen a jen 100% doporučit.

Pokud by jste měli zájem o českého průvodce i zde je varianta, ale v tuto chvíli je těchto termínů pra málo - najdete je zde: Chernobyl.cz

Odjezd do Černobylu

Odjezd je v brzkých ranních hodinách z centra Kyjeva, cesta nám zabírá 2 hodinky..

Po 2 hodinách cesty prijizdime k 1. z 2. checkpointů které jsou v okruhu 15 a 30 km - tam dochází ke kontrole cestovních dokladů které musí být řádně vyplněni při rezervaci zájezdu. Ještě předním se nachází žlutý stánek kde si můžete koupit občerstvení, nápoj, magnetky, a všemožné suvenýry z Černobylu - turismus po odvysílání seriálu na HBO zde vzal prostě za své. I když v době naší návštěvy během pandemie covidu-19 příliš skupinek zde nebylo.

Jako první zastávka je Radar Duga tzv. Černobyl 2, obrovský radar který poté co jste dole pod ním vám přijde ještě větší - dnes je již označen ukrajinskými úřady jako památka. Vytahujeme dizometr a číslo postupně narůstá, nejvyšší hodnotu v tomto místě ukazuje blizko země a to 0,3 mSv - začíná nepříjemně pípat, ale od průvodce se dozvídáme, že například radiace na hlavním náměstí v Kyjevě na Maidanu se pohybuje okolo hodnoty 0,8 mSv takže v tuto chvíli nic převratného...

Černobyl a místní jídelna

Prijiždíme k před 35 lety vybuchlému 4.reaktoru Černobylské elektrárny, který je již dnes chráněn velkým sarkofágem a hodnota radiace ve vzduchu se zvyšuje na 5,21, máme zhruba 2 minuty na vyfocení z bezprostřední blízkosti. Dále, ale přijíždíme ještě blíže kde se hodnota, ale snižuje na 1,2 mSv. Zanedbatelné hodnoty které člověku v dnešní době již nijak nemohou ublížit.

Poté nás čeká zastávka na oběd - Černobylská Jídelna jediná svého druhu v celé zóně kde je možné se najíst. Za 240 hřiven zde najdete nejspíš to stejné jídlo co zde jedli zaměstnanci elektrárny. Jídlo zě bývalé SSSR obsahuje dezert, boršč, rýži s masem a limonáda. Co k tomu více říci - přijdete si na moment jak ve školní jídelně s jediným rozdílem - zde musíte totiž před vstupem projít bezpečnostním rámem který vám změří radiaci v těle.

Pripjať

To co mě nejvíce fascinovalo... říkáte si, že většinu lidi fascinuje vidět na vlastní oči elektrárnu nebo jak dezometr ukazuje velké hodnoty radiace v blízkosti elektrárny. V ten moment mě ale nejvíce zaujalo město Pripjať, město které ze dne na den museli opustit tisíce lidí a nechat zde své věci... přiject sem po 35 letech a porovnat obrázky toho jak to tu vypadalo a jak se sama příroda s tím vypořádala je fascinující. Musím vás, ale zklamat žádná dvouhlavá či vícehlavá zvířata zde nepotkáte. 

Nicméně zde uvidíte zastavený život - kavárnu, supermarket s oddíly zboží a pohozenými košíky, zarostlé sportoviště kde jsou dodnes tribuny pro diváky, rozpadlý automat na vodu, vymlácený kulturní dům či hotel a v neposlední řadě školu a mnoho panelových domů..... a všude okolo si, ale přijdete jak v obrovském lese v kterém vyrostlo město. Ptáte se proč jsou budovy vymlácené ? Bohužel poté co se někteří vrátili po letech domů pro některé věci je, ale nenašli, i zde totiž mnoho lidí využilo situace a ukradli co se dalo.

Nesmím také opomenout nejpublikovanější fotky z Pripjaťi těmi co tu již byli - Lunapark. I zde je vidět zrezlý autodrom, kolotoč a velké ruské kolo - symbol události která se zde před 35 lety odehrála.

Návrat do Kyjeva

Návrat probíhá opět přes 2 kontrolní stanoviště kde je vám změřena radiace v těle kterou si odnášíte z místa. Následně už jen poslední zastávka opět u stanoviště se suvenýry... a následná 2 hodinová cesta zpět do Kyjeva 

Zhodnocení a doporučení

Cestu i exkurzi samotnou mohu doporučit každému kdo se o tuto havárii někdy zajímal, ale i pro ty které o ni jen slyšeli, uvidíte něco co nemáte v tuto chvíli nikde jinde vidět.


TIP NA CESTU - LETENKY, UBYTOVÁNÍ A EXKURZE DO KYJEVA A ČERNOBYLU