JAK FUNGUJÍ LETENKY ANEB PŘÍPLATKY 

24.05.2021

Dnes se podíme na tom v čem tkví možná největší háček u levných letenek a to jsou omezení - omezení ve formě nemožnosti výběru sedačky, rosazení, rozměry, váha a počet zavazadel.

Předem upozorňuji, to co zde níže popisuji jsou zásady o kterých vím že se dějí, nemusí se to stávat pravidlem, ale například na níže upozorňovány rozměry zavazadel bych dával velký pozor a bral je vážně. Podíváme se na pár nízkonákladových dopravců. Pro přehled všech leteckých společností doporučuji web Cestujlevne.com


RYANAIR - Největší a nejlevnější nízkonákladovka v Evropě 

Na tomto webu se s ní budete setkávat asi nejčastěji. Léta po celé evropě, z Prahy do více než 30 měst, Bratislavy 15, Krakov+Vratislav více než 60 destinací. Ve Vídni vlastní nízkonákladovku LaudaMotion pro níž platí stejná pravidla a létá do více než 30 míst. Mimo Evropu vás Ryanair zavede na blízký východ - Izrael či Jordánsko, do Afriky - Maroko či nově do Asijské Gruzie.

Osobně jsem s Ryanairem uskutečnil přes 25 letů a vždycky proběhlo všechno v pohodě.

Rozhodně patří mezi nejlevnější, ale také mezi nejpřísnější.

ZAVAZADLA - v základní ceně letenky zavazadlo /batoh/ o rozměrech 42x20X30. Doporučuji koupit pro častější cestování -  Cabin Zero pro většinu nízkonákladovek    KOUPĚ PRIORITY 6-10 €  - K malému batohu si můžete vzít malý příruční kufr na palubu 55x40x20 max10KG, berete na palubu, nechodíte k check-inu (nemůžete do něho  vkládat velké pití, nože atd.

KOUPĚ ODBAVENÉHO ZAVAZADLA 8-20 € - U této možnosti máte na výběr mezi 10 až 20 Kg zavazadlem. 

Pozor, všechny dokupovaná zavazadla dodatečně později než při rezervaci samotné letenky jsou později dražší až o 10 €.

SEDADLA 

Ryanair, jako dnes už více aerolinek v evropě, pokud vás letí více rozsadí. 48 Hodin před odletem si musíte udělat přes mobilní aplikaci či web check-in --- následně vám přidělí sedadla, i pokud máte například 6 letenek v jedné rezervaci, všechny vás rozsadí. Varianta B, přikoupit si za