Kyjev - Západně rozvíjející město s pozůstatky socialismu

23.04.2021

Ať už do Kyjeva pojedete za poznáváním, turistikou po krásných kostelech, nákupech ukrajinských bonbonů, cigaret, levně se najíst či jen si odpočinout tak vám Kyjev všechno tohle dokáže nabídnout. Kyjev vám dost dobře ukazuje, že Ukrajina je stále jiná než západní státy, ale pomalu do ní pronikají západní prvky což, ale vůbec nebrání Kyjev navštívit, je to skvělá zkušenost, skvělé město....

Do Kyjeva letíme s přítelkyní z Vídně s nízkonákladovkou laudamotion za skvělých 1100 Kč zpáteční letenku, s tím že návrat máme do Bratislavy s Ryanair.

Po příletu na Kyjevského hlavní mezinárodní letiště Borispol z Vídně, kupujeme jednu SIM kartu od Vodafone. Už tady pochopíte že ceny jsou trošku jinde než u nás. Předplacená sim karta s 8 GB a 30 minutami mezinárodních hovorů (ano i do Česka) nás vyšla na lidových 110 Kč.

Nasedáme na autobus za 60 Hřiven který nás odveze na metro Charkovská, kde budeme za zhruba 25 minutek. Možnost je se nechat za 80 Hřiven odvézt až na hlavní nádraží což jsme, ale my nepotřebovali... :-) Jinak nejpohodlnější je nová železniční rychlodráha, která spojuje opět Borispol a Hlavní nádraží za zhruba 40 minut - tu jsme využili při cestě nazpět a stála nás 80 hřiven.

Při přepočítávání ukrajinských hřiven a českých korun, je to docela snadné vzhledem ke kurzu cca 1 UKH = 0,85 Kč je částka v českých korunách zkrátka o něco nižší.

Po absolvování cesty z letiště přichází na řadu takový první bizár... Kyjevské metro... skvělé je v jeho ceně, tím však jeho výhody končí. Pro vstup se zde kupují žetony, buď v jednoduchém automatu či u paní na pokladně které hodíte jakoukoliv sumu přes okénko, a pokud neřeknete jinak vrátí vám na vaše hřivny a z malého pytle vám hodí jeden ze stovek žetonů co má připravených. Velmi úsměvné... :-)

U Kyjevského metra se jedná o nahlídnutí do minulosti sovětského metra či i našeho pražského. Setkáte se tu nejen se starými sovětskými soupravy, eskalátory, ale i tím, že každá stanice má svou výpravčí, která vypravuje jednotlivé vlaky. Při projížďce po eskálátorech si všimněte žen ve skleněné budce, co buď sedí, telefonují nebo čumí do blba. Pokud například si všimne že cestující dělá na eskalátorech něco co by ohrozilo jeho bezpečnost zmáčkne čudlík, což má za následek spuštění upozornění po celém vestibulu metra - a tím její práce končí. :-)

V Kyjevě si zvyknete, že spoustu pracujících lidí dělá vlastně zbytečnou práci, ať už to byli zmíněné ženy v metru či prodejci vstupenek na památkách, kde hned o 2 metry později nám jiná žena lístky kontroluje. To se například děje u vstupu do objektů pravoslavných kostelů a to jsme byli v tu chvíli jediní návštěvníci.

Během naší dvoudenní návštěvy Kyjeva, jsme prošli Kyjevskopečerskou lavru - místo s plno nádherných kostelů s tradičními zlatými věžmi; Muzeum Černobylu a muzeum genocídi, dvě nádherná muzea při kterých stojí zamyšlení; Hydropark - ostrov uprostřed Kyjeva kde je možné se při teplých letních dnů smočit v řece Dnipro na jedné z místních pláží - nutno podotknout, že jsme v Kyjevě byli v březnu a v 6 stupních se našlo pár otužilců co bylo ve vodě.

Samotnou kapitolou bych zařadil náměstí nezávislosti Maidan a hlavní Kyjevskou třídu Khreschatyk. Na ní jsme byli nejdřív poprvé v sobotu, kde byl normální hustý provoz aut, a podél chodníky plné lidí kteří zrovna šli nakupovat do velké značkové Zary, či se šli najíst do 3.nejnavštěvovanější McDonaldu na světě. Normální třída plná lidí. Ovšem v neděli, každou neděli kdy po této třídě nejezdí auta a celá je volná pouze pro pěší se mění v něco úžasného. Tolik pouličních umělců jsme neviděli ani v centru Londýna a že jich tam je - a hlavně tolik SKVĚLÝCH úmělců... Ať už jsou to zpěváci co hrají na kytaru, tančníci, či rovnou celé kapely. Odlítali jsme v neděli pozdě večer a zde zůstali prakticky celé nedělní odpoledne, atmosféra se táhne celou Khreschatyk Street až po Maidan.

Co se týká cen, ty jsou tu ve většině případů mnohem nižší než u nás. Ať už se jedná o suroviny v supermarketech /naleznete zde mnoho poboček u nás známe Billy/ či jídla ve fastfoodech /V McDonaldu dáte za všechny položky zhruba o 40-50% méně než u nás/ a nebo v místních podnicích - mohu doporučit skvělou místní jídelnu Puzata Hata kde si poté co si vezmete tác ukazujete na co zrovna máte chuť. Skvělé je, že pobočky má po celém Kyjevě. Pro příklad, za 0,3 malinovku (10 Kč) , Boršč (15 Kč) a Salát (35 Kč) jsme dali v přepočtu 60 Kč :-) Naleznete zde i různé dortíky či zákusky okolo 10-20 Kč za kus a to se vyplatí.

Ať už do Kyjeva pojedete za poznáváním, turistikou po krásných kostelech, nákupech ukrajinských bonbonů, cigaret, levně se najíst či jen si odpočinout tak vám Kyjev všechno tohle dokáže nabídnout. Kyjev vám dost dobře ukazuje, že Ukrajina je stále jiná než západní státy, ale pomalu do ní pronikají západní prvky což, ale vůbec nebrání Kyjev navštívit, je to skvělá zkušenost, skvělé město. Já se sem určitě ještě plánuji vrátit, příště i s návštěvou nedalekého Černobylu.