Maroko - Má první africká země

19.05.2021

Po měsíci, kdy naposled jsme s přítelkyní byli v šoku z Jordánského království, konkrétně z jeho hlavního města Ammán, letíme tentokrát do další arabské země - Afrického Maroka. A máme opravdu co porovnávat.

Přilétáme z Prahy s nízkonákladovkou Ryanair (zpáteční letenky za 1600,- Kč) do 3.největšího města v Maroku, Marrákeše. Marrákeš je zároveň 4.nejnavštěvovanější město v Africe, také se zde nachází nejrušnější náměstí v Africe - Jamaa El Fna.

Ubytováváme se zde na 4 noci přímo vedle náměstí, přes Google mapy tu narozdíl od Ammánu skvěle funguje vyhledávání hromadné dopravy. Hotel Cental Palace nacházíme tedy velmi brzo, konkrétně se jedná o místní Riád - což je místní druh hostelu, s tím že každý Riád má uprostřed své zahrady a úplně nahoře lze většinou nalézt místa k sezení s výhledem.. - na ostatní střechy Marrákéše plné drátů :-)

Za nás jsme byli spokojení byl útulný, příjemný na vzduch po náročných dnech plné vedra které dosahovali 40°C to byl pro nás důležitý bod. Nemluvím o příjemných lidech, ovšem to nejen v tomto Ridádu, jakožto v celém Maroku, kde se nenachází stovky naháněčů za vidinou zisku, nýbrž fajn lidi kteří vás zastaví na ulici, rádi vám poradí, pokecají o vaší i jejich krajině. Ke zmiňovanému Rijádu už jen dodat to že na 4 noci dvojlůžková varianta nás vyšla na 2000 Kč, což je super cena.

Po rychlém vybalení pár hadrů z batohů hned vyrážíme poznat místní náměstí kde ovšem v pravé poledne je velmi málo rušno, nachází se zde několik prodejců suvenýrů a hlavně, obrovské množství prodejců džusů z místních pomerančů, ceny začínající na 12 Kč za 300ml a velmi dobrou chuť nás několikrát přesvědčilo si tento nápoj koupit.

Na Marrákeš jsme si vyhradili celkem 2 dny, město je malé, ale moc krásné, lze se zde procházet v medinách kde najdete obchůdky všeho druhu od koberců, přes ručně dělané šachy ze dřeva, kovové předměty, až po tašky z kůže a tak dále.. je toho tu opravdu mnoho, lze se tu snadno ztratit, a hlavně není možné projít vše. Výhodou je, že v obrovských vedrech je v medinách stín v kterém se skryjete před tropickými teplotami. Narozdíl od Jordánského Ammánu se lze v klidu dívat a nikdo vás nebude rušit ani do žádného nákupu nutit. V Maroku je nutno smlouvat, nabídnout nejlépe nižší částku kterou chcete zaplatit - a i když se to zpočátku může zdát jako nesmysl, maročané sami mají smlouvání jako zábavu, a nebojte se cenu srazit opravdu nízko, Maroko je podstatně levnější země než Česká Republika, převážně to je poznat na trhách, hlavním náměstí a zmíněných medinách. My si takto usmlouvali klobouk od obchodníka nabídnutých 190 Kč na 70 Kč, a to jsme my začínali na tom, že ho chceme za 50 Kč. Protlačili jsme ho na cca 110 Kč, ale hra ho evidetně s námi nebavila, chtěli jsme odejít že děkujeme, a hned z toho bylo 70 Kč... :-) Smlouvání si tu musíte užívat.

Až vás přestane bavit smlouvání v místních medinách, zajďte někam z nedalekých botanických zahrad mohu doporučit kupříkladu Le Jardin Secret, schovanou přímo v medinách či Jardin Majorelle s obrovkým množstvím kaktusů. A komu se nechce chodit pěšky, autobusy tu jezdí stále. Lístek se kupuje u řidiče za 4Dh /10Kč/.

Během dalšího dne jsme využili dopředu koupený zájezd od hotelu kousek za Marrákeš k místu které se jmenuje Palmeraie, kde nás převlíkli a vysadili na velbloudy, s kterými jsme strávili hodinovou projížďku, poté následovalo pozvání na tradiční mátový čaj na jehož pití jsme si zvykli již v Jordánsku.

Ouzoud waterfalls

Se stejnou cestovní kanceláří (kterých je v Marrákeši a ostatně v celém Maroko všude příliš) jsme vyrazili taky na jednodení výlet na nedaleké vodopády. Po příjezdu jsme zjistili, že s námi bude celou dobu náš průvodce Tarzan který byl skvělý, ostatně jako většina maročanů měl pro nás super angličtinu na poslouchání. V maroku většina lidí mluví arabsky a francouzsky, s angličtinou není žádný problém - určitě lépe než v Jordánsku.

Na tomto výletě jsme se ovšem nejvíc těšili na místní Makaki, opičky které jsou zvyklé na turisty a lze je tu krmit, ideálně buráky. Jsou přátelší, nemají drápy, a budou i po vás lézt - pokud jim nabídnete něco dobrého k snědku. Skvělý zážitek.

Rabat

Zbýval nám poslední volný den a tak jsme vyrazili na otočku do hlavního města Rabat, chtěli jsme tu hlavně vidět Atlanstký oceán, u kterého bylo velmi příjemný studený vzduch a k vidění byli nádherné velké vlny. V hlavním městě je ještě k vidění komplex v kterém jsou pohřbeni králové včetně Mohameda V. a je tu nedostavěná věž. Jinak je to v celku evropsky vypadající město na severu Afriky. Do Rabatu jsme jeli vlakem tam i zpět za 600 Kč pokud budete kupovat lístky přes internet aspoň 4 dny předem dostanete se na částku kolem 250 Kč.

Závěr

Jelikož je Maroko je na severu afriky počítejte s množstvím afričanů z jiných částí kontinentu, kteří tu občas něco na ulici nabízejí, ale nemusíte si toho ani všimnout, nevnucují se. Také nezapomínejte na to, že se jedná o muslimskou zemi, která má svá pravidla a která bychom měli dodržovat. Maroko je skvělá země, přítelkyně z ní byla ze všech zemí projetých tento rok nejvíce nadšená, už teď víme, že se sem opět vrátíme, další aktivity tu stále čekají, ať už přespání v poušti /příklad oblast Zagora/ či výlet do rybářského města Essaouira či dovolenkářského Agadíru. Možností je tu spousta. Vydejte se sem, navíc to není v tuto chvíli vůbec drahé. :-)

Ceny na osobu

Letenka Praha - Marrákeš 1 600 Kč

Ubytování 2lužkový pokoj/4 noci 1000 Kč

Výlety s cestovní kanceláří /Velboudi+Ouzoud/ 1300 Kč

Peníze na útratu 2700 Kč

CELKEM 6 600 Kč